Speaker Cox Announces Changes to Standing Committees of the Virginia House of Delegates

FOR IMMEDIATE RELEASE
January 9, 2019

Virginia House of Delegates Speaker Kirk Cox (R-Colonial Heights) on Wednesday announced changes to the standing committees of the Virginia House of Delegates for the 2019 General Assembly Session. Pursuant to House Rule 15, all committee members are appointed by the Speaker, who also designates the chairman and vice chairman of each committee.

PRIVILEGES AND ELECTIONS

Cole (Chairman), Ransone (Vice Chairman), Ingram, Jones (of Suffolk), Landes, O’Quinn, Rush, Fowler, Adams (of Pittsylvania), Leftwich, Head, McGuire, Sickles, Rasoul, Lindsey, Price, Boysko, VanValkenburg, Guzman, Turpin, Tran, Convirs-Fowler

COURTS OF JUSTICE

Bell (of Albemarle) (Chairman), Leftwich (Vice Chairman), Kilgore, Gilbert, Adams (of Pittsylvania), Campbell (of Smyth), Collins, Miyares, Ransone, Campbell (of Rockbridge), Watts, Toscano, Herring, Hope, Mullin, Bourne, Simon, Carroll Foy

EDUCATION

Landes (Chairman), Bell (of Staunton) (Vice Chairman), Cole, Pogge, Robinson, Yancey, Davis, Leftwich, LaRock, Helsel, Collins, McGuire, Tyler, Bulova, Keam, Bagby, Bourne, Boysko, Hurst, VanValkenburg, Turpin, Rodman

GENERAL LAWS

Peace (Chairman), Gilbert (Vice Chairman), Wright, Knight, Helsel, Hodges, Bell (of Staunton), Leftwich, Morefield, Davis, Fowler, Miyares, Ward, Bulova, Carr, Torian, McQuinn, Aird, Hope, Murphy, Price, Jones (of Norfolk)

TRANSPORTATION

Yancey (Chairman), Hugo (Vice Chairman), Garrett, Davis, Austin, LaRock, Pillion, Adams (of Pittsylvania), Collins, Bloxom, Miyares, Thomas, Ward, McQuinn, Carr, Plum, Bagby, Murphy, Jones (of Norfolk), Delaney, Reid, Toscano

FINANCE

Ware (Chairman), Pogge (Vice Chairman), Orrock, Byron, Cole, Hugo, Fariss, Fowler, Bloxom, Freitas, Brewer, McNamara, Watts, Keam, Filler-Corn, Kory, Sullivan, Heretick, Lindsey, Ayala, Jones (of Norfolk), Carter

APPROPRIATIONS

Jones (of Suffolk) (Chairman), Landes (Vice Chairman), Ingram, Poindexter, Peace, Knight, Garrett, Stolle, Rush, Robinson, Pillion, Austin, Torian, Sickles, James, Carr, McQuinn, Aird, Tyler, Krizek, Bell (of Loudoun), Hayes

COUNTIES, CITIES AND TOWNS

Ingram (Chairman), Stolle (Vice Chairman), Marshall, Poindexter, Morefield, Hodges, Webert, Austin, Campbell (of Smyth), McGuire, Thomas, McNamara, Herring, Heretick, Boysko, Bell (of Loudoun), Krizek, Mullin, Hayes, Guzman, Reid, Roem

COMMERCE AND LABOR

Kilgore (Chairman), Byron (Vice Chairman), Ware, Hugo, Marshall, Bell (of Albemarle), O’Quinn, Yancey, Ransone, Webert, Wilt, Head, Ward, Keam, Filler-Corn, Kory, Lindsey, Bagby, Toscano, Heretick, Mullin, Bourne

HEALTH, WELFARE AND INSTITUTIONS

Orrock (Chairman), Garrett (Vice Chairman), Bell (of Albemarle), Peace, Pogge, Bell (of Staunton), Stolle, Helsel, Hodges, Edmunds, Head, Robinson, Sickles, Hope, James, Levine, Price, Aird, Hayes, Rasoul, Delaney, Rodman

AGRICULTURE, CHESAPEAKE AND NATURAL RESOURCES

Marshall (Chairman), Poindexter (Vice Chairman), Ware, Wright, Orrock, Knight, Edmunds, Wilt, Morefield, Ransone, Fariss, Bloxom, Plum, Bulova, James, Keam, Lopez, Sullivan, Adams (of Richmond City), Gooditis, Rodman, Herring

MILITIA, POLICE AND PUBLIC SAFETY

Wright (Chairman), Morefield (Vice Chairman), Edmunds, Wilt, Webert, Fariss, O’Quinn, Rush, Freitas, Brewer, Campbell (of Smyth), Campbell (of Rockbridge), Tyler, Kory, Lopez, Simon, Rasoul, Bell (of Loudoun), Levine, Adams (of Richmond City), Carter, Carroll Foy

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Robinson (Chairman), Adams (of Pittsylvania) (Vice Chairman), Byron, LaRock, Pillion, Campbell (of Smyth), Freitas, Brewer, McGuire, Thomas, McNamara, Campbell (of Rockbridge), Watts, Plum, Lopez, Simon, Hurst, Ayala, Gooditis, Tran, Convirs-Fowler, Roem

RULES

Cox (Chairman), Gilbert, Landes, Kilgore, Ware, Jones (of Suffolk), Orrock, Knight, Ingram, Austin, Marshall, Plum, Carr, Ward, Torian, Bagby, Filler-Corn

BOLD indicates new member to committee

###